Stonehenge, Bath, Cotswolds och Stratford-upon-Avon dagsresa från London

4.4
(414 Recensioner)

Om aktiviteten

Längd: -12 timmar
Denna aktivitet har UTMÄRKTA recensioner
GRATIS avbokning
Från
1 503 kr
GRATIS avbokning
Inga dolda avgifter
  • Din bokning bekräftas direkt
  • Aktiviteten har GRATIS avbokning!

Översikt

Upptäck några av Englands mest ikoniska sevärdheter på en enda dag med denna guidade rundtur från London.

Res i en lyxig luftkonditionerad buss tillsammans med en professionell guide och utforska den mystiska Stonehenge, den georgianska staden Bath, de lantliga landskapen i Cotswolds och historiska Stratford-upon-Avon, födelseplatsen för William Shakespeare.

Turen avgår från Victoria Coach Station, Gate 19, och återvänder till Gloucester Road efter en 12 timmars tur.

  • Boka nu och utforska Englands mest ikoniska sevärdheter.
  • Besök Stonehenge, Bath och Stratford-upon-Avon på en och samma tur.
  • Njut av en naturskön bilresa genom landskapen i Cotswolds.

Det här ingår i priset

  • Expertguide (engelska)
  • Sightseeingtur i Bath City
  • Ingång till Stonehenge
  • Upphämtning och återresa till hotellet

Välj datum

I detalj

Fördjupa dig i Englands historia, arkitektur och naturskönhet med denna guidade tur som tar dig till några av dess mest kända platser på bara en dag.

Första anhalten är Stonehenge, världens mest gåtfulla förhistoriska monument. Kom nära inpå de imponerande 40 ton tunga monoliterna, som togs ner från Preselibergen för över 4 000 år sedan. Upptäck teorierna om deras konstruktion, mysterierna med Slaughter Stone och gravarna för regionens forntida invånare.

Från Stonehenge reser ni till Bath, en stad som finns med på UNESCO:s världsarvslista. Njut av ledig tid för att vandra på gatorna, beundra den georgianska arkitekturen och besöka de ikoniska terrasserna och halvmånarna. Du får möjlighet att utforska butiker, kaféer och marknader innan du fortsätter vår rundtur.

När du åker norrut passerar du Cotswolds, en av Englands mest pittoreska regioner. Längs vägen kan du njuta av panoramautsikt över böljande kullar, stenmurar och charmiga byar med medeltida kyrkor.

Din sista anhalt är Stratford-upon-Avon, William Shakespeares födelseplats. Här utforskar du födelseplatsen för den största dramatikern på det engelska språket. Njut av fri tid för att promenera längs floden Avon, besöka Holy Trinity Church där Shakespeare är begravd eller upptäcka de lokala marknaderna.

Recensioner

4.4
· 414 Recensioner
  • A
    A.
    5
    (0 Recensioner)
    En oförglömlig resa genom några av Englands mest ikoniska platser. Stonehenge, Bath, Cotswolds och Stratford-upon-Avon kommer att lämna dig mållös!
  • F
    F.
    5
    (0 Recensioner)
    En otrolig dag med utforskning av historia och naturskönhet. Stonehenge, Bath, Cotswolds och Stratford-upon-Avon får du inte missa.
  • T
    T.
    4
    (0 Recensioner)
    Jag älskade den rika historien och den naturliga skönheten på turnén, men tiden på varje plats var lite rusad.
  • A
    A.
    4
    (0 Recensioner)
    Jag älskade turen till dessa historiska platser. Guiden var mycket vänlig och jag lärde mig mycket om den brittiska kulturen.
  • Se mer

    Ytterligare information

    Avbokningsvillkor