Las Coloradas och Rio Lagartos Privat dagsresa från Valladolid

4.6
(2433 Recensioner)

Om aktiviteten

Smarttelefonbiljetter accepteras

Längd: från 5 till 6 timmar
Denna aktivitet har FANTASTISKA recensioner
Omedelbar bekräftelse
GRATIS avbokning
Från
2 279 kr 2 072 kr
GRATIS avbokning
Inga dolda avgifter
  • Din bokning bekräftas direkt
  • Aktiviteten har GRATIS avbokning!

Översikt

Andas in den friska luften på denna privata utflykt till Las Coloradas och Rio Lagartos från Valladolid. Upptäck de berömda rosa lagunerna i Las Coloradas och besök naturreservatet Rio Lagartos, hem för en stor variation av fåglar. Transfer i ett bekvämt och välutrustat fordon till och från ditt hotell i Valladolid ingår.

  • Njut av exklusiviteten att resa ensam med din grupp, i din egen takt och enligt dina intressen.
  • Beundra de rosa lagunerna i Las Coloradas och ta några fantastiska bilder.
  • Vandra genomnaturreservatet Rio Lagartos och observera fåglarna i deras naturliga miljö.

Det här ingår i priset

  • Transport till och från ditt hotell i Valladolid.
  • Båttur genom naturreservatet Rio Lagartos.
  • Expertguider.
  • Ingång till Río Lagartos.

Välj deltagare och datum

I detalj

Gör dig redo för en privat utflykt till Las Coloradas och Rio Lagartos från Valladolid och upptäck två av de mest imponerande resmålen på Yucatanhalvön. Se rosa sjöar i Las Coloradas och en mängd fåglar, som hägrar och flamingos i naturparken Rio Lagartos. Transfer till och från ditt hotell i Valladolid ingår.

Börjadagen på ditt hotell i Valladolid, där din guide och chaufför väntar på att ta dig och din grupp till Las Coloradas. Under resan, i ett bekvämt och välutrustat fordon, kommer du att njuta av landskapet som kommer att variera när du kommer närmare de rosa lagunerna.

I Las Coloradas kommer du att imponeras av de rosa lagunerna som sträcker sig längs kusten. De är resultatet av den höga saltkoncentrationen och förekomsten av mikroorganismer som ger vattnet dess distinkta färg. Du kan promenera runt lagunerna, ta foton och njuta av den naturliga skönheten som omger området.

Efter besöket i Las Coloradas beger ni er till naturreservatet Rio Lagartos. Detta skyddade område är känt för att vara hem för en mängd olika fåglar, inklusive flamingos, pelikaner och hägrar. Under ditt besök kan du ta en båttur genom mangroven och beundra områdets skönhet. Du kommer också att se krokodiler och andra vilda djur i deras livsmiljö.

Under hela turen kommer du att åtföljas av professionella guider som kommer att förklara intressanta fakta om regionens historia, flora och fauna. Du kommer också att kunna anpassa resplanen efter dina intressen och preferenser.

Recensioner

4.6
· 2433 Recensioner
  • Q
    Q. D.
    4
    (0 Recensioner)
    Turen var fantastisk och landskapet var unikt, men jag tycker att guiden kunde ge mer historisk information under turen.
  • Q
    Q. A.
    4
    (0 Recensioner)
    Den privata utflykten till Las Coloradas och Rio Lagartos var en otrolig upplevelse, landskapet är inte av denna värld och tjänsten var exceptionell!
  • P
    P. G.
    5
    (0 Recensioner)
    Jag älskade att besöka de rosa landskapen och att se flamingos på nära håll. Det var en unik upplevelse som jag alltid kommer att minnas.
  • V
    V. G.
    4
    (0 Recensioner)
    Utflykten till Coloradas och Rio Lagartos var fantastisk, jag har aldrig sett något liknande. Guiderna är de bästa, de förklarar allt mycket bra.
  • Se mer

    Ytterligare information

    Avbokningsvillkor