Monte Bianco och Courmayeur dagsresa från Milano

4.6
(971 Recensioner)

Om aktiviteten

Längd: 13 timmar
Denna aktivitet har FANTASTISKA recensioner
Omedelbar bekräftelse
GRATIS avbokning

Den här upplevelsen är för närvarande inte tillgänglig

Översikt

Lär känna Alperna på den här utflykten till Monte Bianco (Mont Blanc) och den alpina staden Courmayeur från Milano. Under denna aktivitet, som tar cirka tretton timmar och är avsedd för grupper på cirka 50 personer, kan du fly från Milanos liv och rörelse med en tur-och-retur-transfer för att utforska ett underbart landskap på nästan 3 500 meters höjd över havet.

En professionell guide följer med dig hela dagen och förklarar allt du kommer att se, inklusive linbanan som du åker upp till de olika topparna. Du får också tillträde till en av världens högst belägna botaniska trädgårdar och en vinkällare som kommer att överraska dig.

  • Utforska de italienska alperna med utsikt över de franska och schweiziska sidorna med denna tur till Mont Blanc och alpstaden Courmayeur.
  • Lär dig mer om den här turen tillsammans med en professionell guide som kommer att vara med dig hela vägen.
  • Ta linbanan för att nå höga höjder och njuta av bergslandskapet.
  • Res med buss, både till och från Milano till Mont Blanc och Courmayeur, en resa på cirka 220 kilometer.
  • Se en av världens högst belägna botaniska trädgårdar, Saussurea, och en vinkällare som också ligger på cirka 3 000 meters höjd.

Det här ingår i priset

  • Utflykt till Monte Bianco och Courmayeur från Milano
  • Transfer med buss tur och retur från Milano
  • Professionell guide
  • Linbanans ingång

I detalj

Utforska Alperna på den här utflykten till Mont Blanc och alpstaden Courmayeur från Milano. I grupper om cirka 50 personer reser ni i en buss med en professionell guide till detta område i norra Italien, som gränsar till Schweiz och Frankrike, under en dag på cirka 13 timmar. Med denna bokning har du också möjlighet att besöka Saussurea, världens högsta botaniska trädgård, samt en vinkällare.

Utflykten börjar i Milano och du kör cirka 220 kilometer, eller mer än två timmar på vägen, för att nå Courmayeur. Detta är en italiensk stad på över 1 200 meters höjd över havet, på gränsen till Frankrike. Härifrån kan du ta en linbana, vars biljett ingår i bokningen, för att börja utforska olika platser.

En av dem är den botaniska trädgården Saussurea. Den ligger på Mont Blanc-massivets södra sluttningar och här finns mer än 900 arter. Vissa av växterna är endemiska och kommer att märkas med en gul prick för att du ska veta vilka de är.

Du får också möjlighet att besöka Mont Blanc-grottan och en experimentell vingård på hög höjd för att lära dig mer om vad som kan göras och bevaras på denna höjd, som kan nå över 3 000 meter.

Därifrån har du en fantastisk utsikt, där du också kan beundra de schweiziska och franska alperna. Även om vädret är bra kan du se Mattherhorn, Schweiz ikoniska berg.

Efter vandringen på de olika topparna har du lite fritid och kan äta lunch på egen hand i Courmayeur. Där kommer den professionella guiden att ge dig några viktiga tips för att du ska komma ihåg och köpa de mest typiska sakerna att göra i denna stad.

Recensioner

4.6
· 971 Recensioner
  • J
    J.
    4
    (0 Recensioner)
    Allt var bra, även om jag skulle ha velat tillbringa lite mer tid i Courmayeur.
  • S
    S.
    5
    (0 Recensioner)
    Fantastisk vandring, fantastisk utsikt, vi bestämde oss för att äta på övervåningen och den lokala maten är också fantastisk.
  • D
    D.
    5
    (0 Recensioner)
    Fantastiskt, jag är fortfarande mållös.
  • A
    A.
    4
    (0 Recensioner)
    Om du är i Milano får du inte missa möjligheten att bestiga Mont Blanc och besöka Courmayeur, som har mycket charm.
  • Se mer

    Ytterligare information

    Avbokningsvillkor