Paros matlagningskurs

4.8
(1728 Recensioner)

Om aktiviteten

Smarttelefonbiljetter accepteras

Längd: 1 timme 30 minuter
Denna aktivitet har EXCEPTIONELLA recensioner
Omedelbar bekräftelse
GRATIS avbokning
Från
390 kr 355 kr
GRATIS avbokning
Inga dolda avgifter
  • Din bokning bekräftas direkt
  • Aktiviteten har GRATIS avbokning!

Översikt

Lär dig att göra hemlagad pasta från grunden med denna matlagningskurs på Paros i Grekland. I grupper om ca 25 personer och tillsammans med en professionell kock kommer du att upptäcka alla hemligheter i Medelhavsköket. Under ca 90 minuter förbereder ni autentiska italienska aptitretare och njuter av alkoholhaltiga drycker .

  • Upptäck hemligheterna med Medelhavets kulinariska konst denna klass på den vackra ön Paros .
  • Lär dig att göra äkta handgjord pasta med hjälp av en expertkock .
  • Njut av en Spritz-cocktail och italienska snacks under hela kursen.

Det här ingår i priset

  • Matlagningskurs i Paros.
  • Snacks och alkoholhaltiga drycker.
  • Professionell kock.
  • Transfer till och från klassrummet.

Välj deltagare och datum

I detalj

Fördjupa dig i den fantastiska världen av medelhavsmat med denna italienska matlagningskurs i Paros . Hela denna kulinariska upplevelse kommer att äga rum på en vacker italiensk restaurang i Parikia, Grekland , och kommer att göras i grupper om högst cirka 25 personer.

Vid ankomsten till restaurangen kommer en professionell kock att ge dig ett varmt välkomnande och vägleda dig steg för steg tills du kan göra autentiska italienska rätter .

Under den här kursen, som varar i cirka 90 minuter, kommer du att lära dig att göra handgjord pasta från grunden. Kocken kommer att guida dig steg för steg och lära dig alla traditionella tekniker och verktyg för att tillaga pasta på rätt sätt.

Du kommer att arbeta med färska, lokala livsmedel och få göra aptitretare som bruschettas och crostini . När allt är klart kan du sätta dig ner och njuta av din skapelse tillsammans med hela gruppen. Till maten kan du servera utsökta viner och cocktails som Spritz , samt smörgåsar och andra snacks .

Recensioner

4.8
· 1728 Recensioner
  • O
    O. V.
    5
    (0 Recensioner)
    Upplevelsen av att laga traditionella rätter var fantastisk, men det skulle vara bättre om det ingick ett besök på den lokala marknaden för att lära sig mer om ingredienserna.
  • D
    D. N.
    5
    (0 Recensioner)
    Jag lärde mig att laga utsökta rätter i en vänlig atmosfär med fantastiska människor, en unik upplevelse på Paros!
  • H
    H. Z.
    4
    (0 Recensioner)
    Jag älskade att lära mig laga lokala rätter, en unik upplevelse på min semester. Nu kan jag tillaga smaker från min resa hemma.
  • U
    U. H.
    5
    (0 Recensioner)
    Matlagningskursen i Paros är den bästa, jag lärde mig att laga läckra grekiska rätter. Människorna är mycket vänliga, jag kände mig som hemma.
  • Se mer

    Ytterligare information

    Avbokningsvillkor